Notatnik Weselny
Ślub za granicą
W dół

Ślub za granicą

Pierwszym i najbardziej oczywistym skojarzeniem z podróżą poślubną, jest fakt, że odbywa się ona po uroczystości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby połączyć przyjemne z przyjemniejszym i włączyć ślub w miesiąc miodowy. Przysięga składana ukochanej osobie na jednej z tropikalnych plaż, nie jest już tylko sceną z romantycznych komedii, ale realną możliwością. Z roku na rok śluby poza granicami naszego kraju zyskują na popularności. Nie dotyczy to tylko małżeństw zawieranych na terenie Europy, ale także w bardziej orientalnych i egzotycznych zakątkach świata. Jest to raczej rozwiązanie dla par, których marzeniem jest kameralna uroczystość w malowniczej scenerii, niż tych planujących ślubne przyjęcie z dużym tłumem gości.

Organizacja ślubu za granicą

Planowanie wesela poza granicami kraju, nie różni się zasadniczo od planowania uroczystości w kraju. Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie budżetu. Musicie wiedzieć ile pieniędzy chcecie i realnie możecie przeznaczyć na ślub. Dzięki jego ustaleniu łatwiej będzie Wam wybrać miejsce uroczystości i liczbę gości, z którymi będziecie chcieli celebrować to niezwykłe wydarzenie. Przy wyborze miejsca, powinniście kierować się nie tylko kwestiami finansowymi, ale także tym, na jaki rodzaj ślubu możecie w danym miejscu liczyć. Przykładowo, na Mauritiusie możecie wziąć ślub na plaży, w kościele lub w ogrodzie, podczas gdy na Teneryfie jedyną możliwością jest ślub kościelny. Dlatego na tym etapie weźcie pod uwagę czy ceremonia ma mieć charakter cywilny, religijny czy symboliczny. Równolegle z miejscem wybierzcie datę ślubu, nie każdy kraj bowiem gwarantuje idealną pogodę przez cały rok. Planując datę weźcie także pod uwagę czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności, a także na odbycie obowiązkowych szczepień (wymaganych w niektórych krajach).

Na tym etapie musicie zdecydować, czy wszelkimi formalnościami dotyczącymi choćby przelotu czy zakwaterowania Waszych gości, zajmiecie się sami, czy pozostawicie to każdemu we własnym zakresie.

Kwestią, którą musicie mieć na uwadze jest także to, czy sami chcecie zająć się organizacją ślubu, czy pozostawić to zadanie firmom specjalizującym się w organizacji ślubów za granicą. Firmy te przedstawią Wam wszystkie możliwości, pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, zajmą się zorganizowaniem przelotów i miejsc w hotelach, przygotowaniem uroczystości i przyjęcia z dbałością o najdrobniejsze szczegółu, by ten dzień zapadł Wam w pamięć.

Koszty ślubu za granicą

Ślub za granicą większości osób kojarzy się dużym wydatkiem. Jednak koszty wyjazdu w towarzystwie najbliższej rodziny nie są aż tak duże, zamykając się w kwocie przyjęcia zorganizowanego w kraju dla większej ilości gości. Oczywiście cena zależna jest od tego czy zdecydujecie się na pozostanie na kontynencie europejskim, czy wybierzecie bardziej orientalne miejsce na drugim krańcu świata. Wpływa na nią także ilość gości, z którymi chcecie dzielić ten wyjątkowy dzień, a także czas, jaki chcecie w wybranym przez Was miejscu spędzić. Znaczenie ma także ewentualna lista dodatkowych atrakcji (wycieczki z przewodnikiem, wizyty w SPA itp.).

Możecie ograniczyć koszty, choćby poprzez wcześniejsze dokonanie rezerwacji biletów lotniczych, wybranie tańszych przewoźników. Jeśli zdecydowaliście się na skorzystanie z usług biura podróży lub firmy zajmującej się organizacją ślubów za granicą, możecie liczyć na zniżkowe pakiety dla nowożeńców i ich gości.

Formalności związane ze ślubem za granicą

Do zorganizowania ślubu kościelnego poza granicami, musicie uzyskać zgodę proboszcza Waszej rodzimej parafii na przyjęcie sakramentu poza nią. Musicie, tak jak w Polsce, zadbać o trzykrotne wygłoszenie zapowiedzi, odbyć kurs przedmałżeński i spotkania w poradni małżeńskiej. Musicie także w miejscu, w którym będzie odbywał się ceremonia, znaleźć księdza, który udzieli Wam ślubu (jeżeli organizujecie ślub na własną rękę, pomóc w tej kwestii mogą Wam polskie placówki dyplomatyczne).

W przypadku ślubu cywilnego, wymogiem formalnym jest obecność polskiego konsula bądź lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Musicie pamiętać o konieczności zgłoszenia w konsulacie chęć zawarcia związku małżeńskiego co najmniej na dwa miesiące przed wybraną przez Was datą. Musicie także zabrać ze sobą zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski wraz z tłumaczeniem dokumentu na język obowiązujący w kraju, w którym zdecydowaliście się pobrać.

Po ceremonii zobowiązani jesteście do dostarczenia do właściwego urzędu stanu cywilnego oryginał aktu małżeństwa i jego tłumaczenie przysięgłe na język polski.

Gdzie wziąć ślub za granicą?

Plaże i wyspy cieszą się największym zainteresowaniem Par Młodych na całym świecie. Majorka, Mauritius, Hawaje to miejsca wybierane przez narzeczonych z różnych kontynentów. Żeby znaleźć idealną plażową i wyspiarską scenerię nie musicie wcale opuszczać kontynentu europejskiego. Świetnie sprawdzą się greckie wyspy (takie jak choćby Zakynthos, Korfu, Santoryn czy Rodos) lub hiszpańska Ibiza, na której możliwe jest wynajęcie jednej z prywatnych willi i plaż, na których będziecie mogli bez przeszkód celebrować te wyjątkowe chwile.

Idealną scenerią dla par, które chciałyby się poczuć w tym dniu królewsko, będzie Wielka Brytania, gdzie nie brakuje zamków specjalizujących się w organizowaniu uroczystości weselnych. Dla romantyków polecamy Weronę, Wenecję i oczywiście Paryż.

Każde z wymienionych miejsc (i tych niewymienionych także), oferuje różnorodne atrakcje, którymi możecie wypełnić Wasz miodowy miesiąc. Dlatego też przy wyborze miejsca w którym powiecie sobie „tak”, zastanówcie się także nad tym, jak chcielibyście, żeby wyglądała Wasza podróż poślubna. Zdecydujcie czy postawicie na plażowe leniuchowanie, sportowa aktywność czy zwiedzanie.

Cały świat macie w zasięgu ręki.