Notatnik Weselny
Jaki prezent na wesele
W dół

Jaki prezent na wesele?

Wybranie prezentu dla Pary Młodej nie powinno sprawić nam większego kłopotu, w końcu znamy młodych i wiemy, co może im się przydać na nowej drodze życia i z czego się ucieszą. A jednak, kiedy przychodzi do kupowania pada na nas blady strach. Co wybrać, żeby nie okazało się, że ofiarujemy im czternasty komplet pościeli lub dziesiąty zestaw sztućców?

Listy prezentów

Takie listy są jednym z najlepszych sposobów rozwiązania problemu „co kupić”. Listę tworzą sami Państwo Młodzi, umieszczając na niej te rzeczy, które chcieliby otrzymać i które z pewnością są w ich guście. Dzięki temu udaje się uniknąć dublowania podarków, nie mówiąc o strachu, że prezent będzie nietrafiony. Nie jest to rozwiązanie nowe, choć w naszym kraju nie praktykowane zbyt często. Jedną z możliwych form poinformowania gości o tym, co chcielibyście otrzymać, jest dołączenie do zaproszenia małego bileciku, w którym znajduje się informacja o konkretnym produkcie z listy wraz ze wskazaniem sklepu, w którym można go nabyć. Jeżeli jesteście bardziej interaktywnymi narzeczonymi, możecie zdecydować się na wirtualną listę prezentów. Tworzycie internetowy katalog, w którym umieszczacie się wybrane przez Was przedmioty. Wygląda prosto, prawda? Także w tym przypadku do zaproszenia dołączcie bilecik z adresem strony internetowej wybranego przez Was sklepu. Pamiętajcie, by w obu przypadkach wśród wskazanych przez Was prezentów, znalazły się przedmioty z różnych przedziałów cenowych, tak aby mniej zamożni członkowie Waszych rodzin mieli szansę sprawić Wam prezent. Zadaniem gości jest zalogowanie się na wskazany w bileciku adres, wpisanie w odpowiedniej rubryce nazwisk narzeczonym wraz ze wskazanym przez nich kodem dostępu, dzięki któremu uzyskują oni dostęp do gotowych list ślubnych podarków. Potem zostaje już tylko dokonanie rezerwacji lub zakupu wybranego prezentu poprzez zaznaczenie odpowiedniego okienka.

Kiedy nie ma listy…

Pewnie zastanawiacie się, co zrobić w przypadku, kiedy Para Młoda nie zdecyduje się na przygotowanie listy? Nie martwcie się, mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.

Co wybrać na prezent ślubny?

Dużo zależy od tego, jakiego rodzaju więź łączy Was z narzeczonymi. Innego rodzaju prezent podarują rodzice, a zupełnie inny przyjaciele (oni mogą podejść do tematu z dużo większym przymrużeniem oka). Jeżeli jednak żaden prezent nie przychodzi Wam do głowy, dobrym wyjściem będzie podarowanie pieniędzy. Jest to bardzo bezpieczne wyjście – nie ulega wątpliwości, że każda ilość gotówki przyda się młodym na nowej drodze życia. Nie powiemy Wam jaka kwota dokładnie powinna znaleźć się w kopercie. Zasada jest prosta – dajcie tyle, na ile Was stać. Możecie do tego dołączyć symboliczny prezent, taki jak choćby książka lub album na zdjęcia, które będą im przypominać nie tylko o dniu ślubu, ale także o Waszej obecności. Jeżeli jednak zdecydujecie się kupić prezent, postarajcie dowiedzieć się dyskretnie, czego Para Młoda potrzebuje. Warto też zorientować się (o ile istnieje taka możliwość), co kupują inni – dzięki temu uda Ci się uniknąć sytuacji, w której prezenty zdublują się.

Co zamiast kwiatów na ślub

Standardem stały się prośby państwa młodych o to, żeby zamiast kwiatów (pięknych ale krótkotrwałych) podarować im kupony lotto lub zdrapki, butelki wina lub książki (pomysłów jest wiele, choć wymienione należą do najbardziej popularnych). Przyjmuje się, że cena zakładów lotto lub zdrapek powinna mieścić się w kwocie przeciętnego bukietu (około 20-30 złotych). Jeśli Młodzi wymienili butelkę wina, możecie wybrać ich ulubione wino (pod warunkiem, że znacie ich preferencje), które z pewnością będzie bezpiecznym wyjściem lub ofiarować im butelką wina, które Wy lubicie najbardziej. Jeśli chodzi o książki, pary zaznaczają swoje ulubione gatunki literackie, bądź przygotowują listę pozycji, spośród której goście mogą wybierać. Jeżeli jednak tego nie zrobią, nie bójcie się pytać – zapytajcie czy jest tytuł, który chcieliby dostać lub jakich pisarzy lubią najbardziej (polskich czy zagranicznych)? Możecie zasugerować się także listą najlepiej sprzedających się tytułów – choć istnieje ryzyko, że tytuły się powtórzą, pewnie nie tylko Wy zdecydujecie skorzystać się z tej podpowiedzi. Całkiem niezłym pomysłem będzie postawienie na książkę kucharską, zwłaszcza jeśli przyszli małżonkowie uwielbiają gotować. Możecie także wybrać kronikę rodzinną do uzupełniania, którą otworzy dzień ślubu.


Udanych łowów!